طبیعتگیاهان

عجیب ترین گیاهان جهان

جهان پر از عجایب است اما این عجایب در گیاهان بسیار جذاب است .

دنیای گیاهان پر از تنوع است و برخی از آن‌ها به دلیل ویژگی‌های خارق‌ العاده‌ای که دارند، بسیار عجیب به نظر می‌رسند. در ادامه با وورلد ایونتس همراه باشید تا شما را با عجیب ترین اتفاقات جهان آشنا کنیم.

عجیب ترین و نادر ترین گیاهان جهان

برخی از عجیب‌ ترین و نادر ترین گیاهان جهان عبارتند از  :

گل مردابی (Rafflesia arnoldii) : بزرگ‌ ترین گل دنیا است و وزن آن می‌تواند به یک متر و قطر آن به ۱ متر برسد. این گل فقط در جزیره سوماترا و بعضی مناطق اندونزی رشد می‌کند.

گیاه زامیا (Zamia) : گیاهی است که بیش از ۲۵۰ میلیون سال است که روی زمین وجود دارد. این گیاه در آمریکای جنوبی و مرکزی رشد می‌کند و ممکن است ارتفاع آن به ۱۰ متر برسد.

گیاه درخت خواب آلوئه ورا (Aloe polyphylla): این گیاه در کشور لسوتو در آفریقای جنوبی رشد می‌کند و به صورت خروجی شکل دارد. این گیاه از شاخه‌های مستقل از یکدیگر، رشد می‌کند و برگ‌های آن به شکل دایره‌ای به دور ساقه پیچیده شده‌اند.

گیاه قرنفل (Dianthus): گیاهی است که در مناطق معتدل و سرد جهان رشد می ‌کند و دارای گل ‌هایی با رنگ‌های متنوع و بوی شدیدی است. این گیاه برای استفاده در بوی‌ دهنده‌ها، کاربرد دارد.

عجیب ترین و نادر ترین گیاهان جهان

گیاه دراکولا (Dracula simia) : این گیاه در منطقه آندز در کشور پرو رشد می‌ کند و دارای گل‌هایی با شکل‌هایی مانند چهره‌ی میمون است.

گیاه بامبو (Bamboo) : گیاهی است که در بسیاری از مناطق جهان رشد می‌کند و دارای چندین کاربرد مختلف است. این گیاه می‌تواند در ارتفاعات بالا رشد کند و به صورت گله‌های بزرگ و فوق‌العاده بلند به بالا بروید.

گیاه آرمید (Arum) : گیاهی است که در اروپا، آسیا و شمال آفریقا رشد می‌کند. این گیاه دارای گل‌هایی با رنگ‌ها و بوهای متنوع است و در برخی موارد می‌تواند بوی بدی داشته باشد.

گیاه جلبکی (Seaweed) : گیاهی است که در آب‌های دریاها و اقیانوس‌های جهان رشد می‌کند. این گیاه می‌تواند به طول چندین متر بروید و برای مصارف غذایی، دارویی و صنعتی استفاده می‌شود.

گیاه گیاهان جاری (Mimosa pudica) : گیاهی است که در مناطق گرمسیری جهان رشد می‌کند و به صورت سریع به خاک نفوذ می‌کند. این گیاه دارای برگ‌های حساس است که به دلیل تحریکات از جمله لمس، حرکت می‌کنند.

گیاه لاوندر دریایی (Lavender): گیاهی است که در مناطق گرمسیری جهان رشد می‌کند و برای استفاده در عطرسازی، داروسازی و تهیه انواع محصولات بهداشتی به کار می‌رود.

گیاه صابون (Sapindus) : گیاهی است که در بسیاری از مناطق جهان رشد می‌کند و دارای مواد شوینده است. پوست خارجی این گیاه دارای میوه‌هایی است که با آب مخلوط شوند، صابونی درست می‌کنند و به عنوان جایگزین شوینده‌های شیمیایی استفاده می‌شوند.

گیاه فرشیاده (Welwitschia) : گیاهی است که در صحرای نامیبیا رشد می‌کند و دارای برگ‌های بسیار عریض و پهن است. این گیاه برای زنده ماندن در شرایط خشک و بی آبی بسیار مقاوم است و ممکن است به عمر ۲۰۰۰ سال برسد.

گیاه بدره‌ ای (Corpse flower) : گیاهی است که در جنگل‌های جنوب شرق آسیا رشد می‌کند و دارای بوی بسیار نفوذ کننده‌ای است که به بوی جسد فاسد شباهت دارد. این گیاه بسیار بزرگ است و گل‌هایش به طول ۳ متر می‌رسند.

گیاه درخت چای (Tea tree) : گیاهی است که در استرالیا رشد می‌کند و دارای خواص ضدعفونی ‌کننده و ضد قارچی است. از این گیاه برای تهیه عصاره‌ی موسوم به روغن چای استفاده می‌شود که در تهیه‌ی محصولات بهداشتی، آرایشی و دارویی به کار می‌رود.

عجیب ترین و نادر ترین گیاهان جهان

گیاه آناناس (Pineapple) : گیاهی است که در مناطق گرمسیری رشد می‌کند و دارای میوه‌ ای با طعم شیرین و ملس است. آناناس به عنوان یک منبع غذایی مفید شناخته شده است و در تهیه‌ ی انواع محصولات غذایی و نوشیدنی‌ها به کار می‌رود.

گل جسد : (Amorphophallus titanium) این گیاه به دلیل اندازه بسیار زیاد و بوی نامطبوع خود شناخته شده است، این گیاه فقط در طبیعت در سوماترا رشد می کند.

ارکیده شبح  :(Dendrophylax lindenii) این ارکیده کمیاب و زیبا فقط در کوبا، باهاما و فلوریدا، ایالات متحده یافت می شود.

تله مگس ونوس : (Dionaea muscipula) این گیاه گوشتخوار که به دلیل توانایی خود در به دام انداختن و هضم حشرات مشهور است، تنها در تالاب های کارولینای شمالی و جنوبی، ایالات متحده آمریکا رشد می کند.

تاک یشم : (Strongylodon macrobotrys) این تاک گلدار کمیاب و خیره کننده فقط در جنگل های بارانی فیلیپین رشد می کند.

زعفران : (Crocus sativus) این گیاه برای تهیه گران ترین ادویه جهان استفاده می شود و تنها در مناطق معدودی از جهان از جمله ایران، اسپانیا و هند رشد می کند.

خواب اژدها : (Sommeil du Dragon) گیاه نادری است که فقط در چند جمعیت کوچک در استان یوننان چین وجود دارد.

این لیست تنها چند نمونه از عجیب ‌ترین گیاهان دنیا. هنوز گیاهان بسیاری وجود دارند که بسیار جالب و شگفت ‌انگیز هستند.

Related Posts

لیست غذا های شمالی
شمال ایران با آشپزی خوشمزه و متنوع خودش شهرت دارد....
Read more
بزرگترین حیوانات جهان
با گسترش طبیعت و حیات در سراسر جهان، حیواناتی با...
Read more
عمل کاشت دندان
کاشت دندان یکی از روش‌های جایگزین درمانی برای برطرف کردن...
Read more
عجایب دین زرتشت چه بود ؟
دین زرتشت یکی از دین های باستانی و پیش از...
Read more

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا