حیواناتطبیعت

عجیب ترین حیوانات دنیا

دنیا پر از حیوانات شگفت‌انگیز و عجیب است که از لحاظ شکل ظاهری ، رفتارها و ویژگی‌های منحصربه‌ فرد هستند. در ادامه در این مطلب از وورلدایونتس تعدادی از این عجیب ترین حیوانات را به شما معرفی کنیم :

  • تازه‌ ترین حیوانات عجیب آکلوت است این حیوان آبزی، که در سال 2020 معرفی شد، ترکیبی از دلافین و ماهی است و دارای شانه‌های عجیب و جلدی مقاوم برای زندگی در عمق‌های اقیانوس است.
  • مورفوسپن این موجود کوچک در جنگل‌های آمازون زندگی می ‌کند و توانایی تغییر شکل دارد. از این ویژگی برای مخفی ماندن از شکارچیان استفاده می‌کند.
  • خفاش بینای خوب خفاش‌های بینای خوب (Megachiroptera) نوعی خفاش هستند که برخلاف خفاش‌های کوچک ، از بینایی روزی استفاده می ‌کنند و عمدتاً از میوه‌ها تغذیه می‌کنند.
  • مورچه‌ خوار بدون چشم این مورچه‌خوارها از دید اولیه محروم هستند اما از حواس دیگری برای یافتن غذا و ارتباط با هم استفاده می‌کنند.
  • پنگولین این حیوانات، با بدنی پوشیده از پوسته‌های سخت و تیز، به دلیل شکل و شیوه حرکتشان بسیار عجیب و جالب به نظر می‌رسند.
  • ماهی برفی ماهیان برفی در آب‌های سرد قطب شمال و جنوب زندگی می ‌کنند و دارای ظاهری فوق‌العاده باورنکردنی هستند که به خوبی با محیط اطراف‌ شان تطابق دارد.
  • مورچه‌خوار نساجی این مورچه‌خوار با نخ‌هایی که از دست و پاهایشان می‌آورند، عنکبوت‌وار تور می‌سازند تا از آن به عنوان پناهگاه و مکان تخم‌گذاری استفاده کنند.
  • گربه‌آهو این گونه از گربه‌سانان دارای طراحی ظاهری منحصربه‌ فردی است و به خوبی با شرایط جغرافیایی مناطق بیابانی تطابق دارند.
  • کوالا این جانورها با شیوه زندگی و تغذیه ‌شان که از برگ‌های یک نوع خاص از درخت‌ها تشکیل شده است، که به عنوان یکی از حیوانات عجیب شناخته می‌شوند.
  • مورچه‌خوار طناب‌دار این مورچه‌خوارها از طناب‌هایی که از دمشان می‌آورند، برای عبور بین درختان و دیگر سطوح بی‌ارتفاع استفاده می‌کنند.

توجه داشته باشید که این تعداد کمی از حیوانات عجیب در جهان هستند و دنیای حیوانات پر از تنوع و شگفتی‌های بی‌شمار است.

 مارمولک گردن پرده دار (Frill-necked lizard)

مارمولک گردن پرده ‌دار (Frill-necked lizard) یک نوع از خزنده‌ها و جزء خانواده‌ی Agamidae (خزنده‌های آگامیده) است. این مارمولک به دلیل ویژگی منحصربه‌ فرد گردن پرده‌ای‌اش شناخته می ‌شود که در شرایط تهدید و هیجانی از آن استفاده می ‌کند. به ‌طور کلی، مشخصات مهم این مارمولک عبارتند از :

گردن پرده‌ای (Frill Neck) ویژگی ممتاز این مارمولک، گردن پرده‌دار آن است. این گردن پرده، به ‌طور طبیعی تا زمانی که مارمولک در وضعیت تهدید قرار بگیرد، به حالت تاخیری در می‌آید. در زمان تهدید، مارمولک گردن پرده‌اش را باز می‌ کند تا اندازه‌ی اجسامش را بزرگتر نشان دهد. این اقدام همچنین برای ترساندن حیواناتی که ممکن است به دنبال شکار او باشند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جسم این مارمولک نسبتاً کوچک و دست و پاهای ضخیمی دارد. رنگ‌های مختلفی دارد اما به طور معمول دارای رنگ‌های قهوه‌ای، خاکستری و سبز است.

مارمولک گردن پرده ‌دار به‌عنوان یکی از حیواناتی با رفتارهای جالب و ظاهری منحصربه ‌فرد به شمار می‌آید و مورد مطالعه و توجه محققان و علاقه ‌مندان به حیوانات واقع شده است.

 حباب ماهی (Blobfish)

حباب ماهی (Blobfish) یک نوع از ماهیان است که به علت شکل ظاهری منحصربه ‌فرد خود به معروفیت رسیده است. این ماهی به خصوص به دلیل ظاهری غیرمعمول خود به عنوان یکی از حیوانات عجیب و جالب شناخته می‌شود.

حباب ماهی به‌ طور طبیعی در عمق‌های اقیانوس زندگی می‌کند و برای تطابق با محیط اطرافش شکل بدنی خاصی دارد. در عمق‌های بالا، فشار کمتر است و شکل بدن حباب ماهی طبقه ‌بندی‌شده و منتفی می‌شود، اما وقتی به عمق‌های بیشتر می‌رود، فشار زیاد محیط باعث می‌شود که شکل بدن این ماهی به شکل یک حباب گلو درآید.

به علت شکل بدن منحصربه ‌فرد حباب ماهی و زندگی در عمق‌های بالا و دسترس ‌ناپذیر، از وقوع تهدیدات انسانی کمتر رنج می‌برد. با این حال، ماهی‌گیران تجاری که به صورت تصادفی در عمق‌های عمیق صید می‌کنند، ممکن است این ماهی را بیرون بیاورند که می‌تواند برای آن تهدید ایجاد کند. در ضمن، تغییرات اقلیمی نیز می‌تواند تأثیری بر محیط زیست حباب ماهی داشته باشد.

از آنجا که حباب ماهی به‌ طور معمول در عمق‌های عمیق زندگی می‌کند، تحقیقات کمی درباره رفتار، تغذیه و زندگی اجتماعی آن وجود دارد. به علت کمبود اطلاعات، این ماهی به عنوان یکی از حیوانات عجیب و جذاب شناخته می‌شود و همچنان بسیاری از جنبه‌های زیستی‌اش برای ما معمایی باقی می‌گذارد.

 دیوکوسه  (Goblin shark)

دیوکوسه (Goblin shark) یک نوع از ماهیان غول ‌پیکر و عمیق در اقیانوس‌ها است. این ماهی به علت شکل غیرعادی کمر و گردن خود که به نظر می‌رسد از دهانش به سمت پشت سرش کشیده شده باشد، شناخته می‌شود. دیوکوسه به ‌طور معمول در عمق‌های بالایی از اقیانوس‌ها زندگی می‌کند و به‌ دلیل اینکه به ندرت در آب‌های سطحی دیده می‌شود، اطلاعات کمی از زندگی این ماهی وجود دارد.

دیوکوسه به‌ طور عمده از طریق تکثیر زنده ماندن می‌کند، به این معنا که جنین درون بدن مادر خود تکوین می‌یابد و پس از زمانی که مناسب بزرگ شد، به دنیا می‌آید.  به علت زندگی در عمق‌های بالا و فشار زیاد اقیانوس‌ها، دیدن دیوکوسه برای ماهی‌گیران و محققان کمی دشوار است. بسیاری از اطلاعات مربوط به این ماهی از تحقیقات بر روی نمونه‌های پس از صید یا موارد تصادفی استخراج شده است.

سگ کوموندور  (Komondor Dog)

سگ کوموندور (Komondor Dog) نژادی از سگ‌هاست که به علت پوست های بلند و مشابه حباب‌های پشم مشهور شده است. این نژاد برای حفاظت از گله‌های دام در مناطق روستایی و مزرعه‌ای اصطلاحاً به عنوان سگ‌های پشمالو یا سگ‌های پشمین (Herding Dogs)  به‌کار می روند.

ویژگی منحصربه‌ فرد سگ کوموندور، پوستش است که به شکل رشته‌های بلند، مشابه حباب‌ها و رشته‌های پشمی شکل گرفته‌اند. این ساختار پوست به آن کمک می‌کند تا از برخورد با عوامل محیطی مختلف محافظت کند. سگ کوموندور از اندام بزرگ، قدرتمند و قد بالا برخوردار است که به آن کمک می‌کند تا گله‌ها را محافظت کند. این نژاد علاوه بر حفاظت از گله‌ها، می‌تواند به عنوان سگ نگهبان خانه نیز استفاده شود.

علی‌رغم ظاهر ترسناک خود، سگ کوموندور طبیعت آرام و دوستانه ‌ای دارد. این سگ‌ها به طور عمومی احترام به صاحبشان و خانواده اطرافیان دارند و برای حفاظت از محیط زندگی‌شان تا حد اندکی به دیگران حمله نمی‌کنند. پوست تاریک کوموندور به اختصار از آب‌گرفتن جلوگیری می‌کند و از این رو نیاز به شستشوهای متعدد ندارد. با این حال، به دلیل تشکیل مجازی‌ای که در پوست بلند و تاریک ایجاد می‌شود، این سگ ممکن است در برخی مواقع شکل عجیبی به نظر آید.

مورچه خورک پوزه کوتاه  (Echidna)

مورچه‌خورک پوزه کوتاه (Echidna) نوعی از پستانداران تخم‌گذار و جزء گروهی از موجودات شناخته شده به عنوان تخم‌گذاران پوزه ‌دار (Monotremes) است. این موجودات به دلیل ویژگی‌های جالب و منحصربه ‌فرد خود معروف هستند. مورچه‌خورک پوزه کوتاه یکی از دو گونه مورچه‌خورک موجود در استرالیا است (گونه دیگر آن مورچه‌خورک پوزه بلند است). این موجود، به‌طور مشخص تخم‌گذار است و تخم‌هایش را در زیر پوست خود نگه‌ داری کرده و از این طریق جوجه‌ها را تغذیه می‌کند.

مورچه‌خورک پوزه کوتاه طول عمر طولانی دارد و به ‌طور معمول تا ۴۰ سال یا بیشتر نیز زندگی می‌کند. این موجودات در اکثر نواحی استرالیا، از جمله بخش‌های خشک و بیابانی تا جنگل‌ها زندگی می‌کنند.

مورچه‌خورک پوزه کوتاه بدن بزرگی دارد که به شکلی کشیده و تخت به نظر می‌ رسد. این موجود به دلیل پاهای کوتاه و پوزه‌های سنگین خود حرکت کند دارد و به‌ طور معمول با حرکت کند از یک مکان به مکان دیگر می‌رود.

آی-آی  (Aye-aye)

آی-آی یک نوع از پستانداران تخم‌ گذار است که در ماداگاسکار، جزیره‌ای در اقیانوس هندی، زندگی می‌کند. این موجود از خانواده لمورها است و به دلیل شکل عجیب انگشت بلند و نوک تیزی که برای شکار حشرات از آن استفاده می‌کند، شناخته می‌شود.

عجیب ترین حیوانات دنیا

پاکسولوتل (Axolotl)

پاکسولوتل (Axolotl) : اکسولوتل یک نوع از مولفیسک‌ها (موجودات آبزی با خواص دوپا) است که در آب‌های شیرین دریاچه‌ها و کانال‌های مکزیکو زندگی می‌کند. یکی از ویژگی‌های جالب اکسولوتل، قابلیت بهبود بافت‌های آسیب دیده‌اش است، به طوری که اگر اندامی از بدنش مجروح شود، می‌تواند دوباره بازسازی شود.

تنبل (Sloth)

تنبل یک نوع از جانوران دستگاه خون ‌گرم در مناطق معتدل و استوایی است. این موجود به دلیل حرکت‌های آهسته و تنبلی خود شناخته می‌شود. تنبل‌ها اکثر زمان خود را در شاخه‌های درختان می‌گذرانند و معمولاً برای خوردن و حتی تخم‌ گذاری هم به زمین نمی‌آیند.

تیولا (Turritopsis nutricula)

تیولا یک نوع از مدوزایان است که به عنوان “توتمیده جوان” شناخته می‌شود. این موجود به دلیل قابلیت تنظیم مجدد فرآینای پیری به مرحله‌ی جوانی خود برگشته و بی‌نهایت زندگی کند، به‌ عنوان یکی از عجایب بیولوژیک جهان مطرح شده است.

این موجودات با ویژگی‌های منحصربه ‌فرد خود هر کدام در دسته‌ها و زمینه‌های مختلف برای محققان و علاقه ‌مندان به علم و جانورشناسی موضوع تحقیقات و توجه قرار گرفته‌اند.

 قورباغه پشمالو (Hairy frog)

قورباغه پشمالو یا همچنین به نام قورباغه ولوکرهای گرفتنی شناخته می‌شود. این مورد دارای پوشش‌های پوشاک مانند اسفنج‌های بلند و پشمی بر روی پاهای پشمالویی خود است. در صورت تهدید، این قورباغه می‌تواند این پوشش‌ها را بشکند و از اسفنج‌ها به عنوان سلاح برای دفاع استفاده کند.

اوکاپی (Okapi)

اوکاپی یک جانور بزرگ و از خانواده گراوی‌ها (Giraffidae) است که در جمهوری دموکراتیک کنگو زندگی می‌کند. اوکاپی شبیه به یک جفت شیر از دید رنگ و یک جفت گورخر از دید پوست و نوک ترکیب شده است و این ترکیب باعث معرفی آن به عنوان “جانور آفریقایی فانتزی” شده است.

عجیب ترین حیوانات دنیا

اختاپوس دامبو (Dumbo octopus)

اختاپوس دامبو یک نوع از اختاپوس‌هاست که به دلیل ارتباط نزدیک دارندگان آن با شخصیت دامبو از انیمیشن دیزنی به این نام مشهور شده است. این اختاپوس‌ها دارای پره‌های بزرگی هستند که به شکل گوش‌های بزرگ دامبو از سرشان خارج می‌شوند.

پلاتیپوس (Platypus)

پلاتیپوس یکی از تخم ‌گذاران پوزه ‌دار و مونوترم‌هاست که در استرالیا زندگی می‌کند. ویژگی منحصربه‌فرد پلاتیپوس در این است که دارای دم مانند ببر و بالابر خرچنگ، مجهز به غدد سمی، و لبهای پوشیده از پوست نازک برای شکار موجودات کوچک است.

سخن پایانی

و در آخر این موجودات با ویژگی‌ها و شکل‌های منحصربه ‌فرد‌شان در دنیای حیات وحش جاذبه خاصی دارند و به عنوان موارد مطالعات جذاب برای دانشمندان و علاقه ‌مندان به حیات وحش محسوب می‌شوند.

Related Posts

طرز تهیه پاستاهای ایتالیایی
پاستا یکی دیگر از خوشمزه ترین غذا های ایتالیایی است...
Read more
چگونه یک رابطه زناشویی موفق داشته باشیم؟
رابطه زناشویی، یکی از مهم ترین و پیچیده‌ترین جنبه‌های زندگی...
Read more
کتاب عقل در برابر جنون
کتاب عقل در برابر جنون یکی از کتاب‌های معتبر حوزه...
Read more
دانلود رایگان کتاب شازده کوچولو
شازده کوچولو یا شهریار کوچولو  یا شاهزاده کوچولو  داستانی اثر...
Read more

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا